Místní knihovna Bohuslavice

Osobnosti regionu

V naší knihovně si můžete přečíst například  Otokar Březina : Básnické spisy nebo Miloš Dvořák : Tradice díla O.Březiny. 
Básník Otokar Březina  působil jako učitel v Nové Říši. Pokud si chcete připomenout jeho dílo, můžete navštívit internetové stránky  Společnosti Otokara Březiny, nebo jeho muzeum v nedalekých Jaroměřicích nad Rokytnou.

Významnou literární osobností  regionu je Josef Florian.

O jeho životě a díle se můžete dočíst např. ve sborníku příspěvků "Dobré dílo, špatná doba" nebo v knižním rozhovoru s jeho syny Janem a Gabrielem , který vedl a pod názvem "Být dlužen za duši" vydal Aleš Palán. Také on jako rodák z Jihlavy patří k literárním osobnostem regionu, z jeho dalších knih u nás najdete "Bohumil Vít Tajovský ve vzpomínkách a dokumentech".

Podařilo se nám zakoupit dva svazky vydané Josefem Florianem v nakladatelství Dobré Dílo ve Staré Říši  NOVA ET VETERAKURS 19.
                        
                   KURS   
Darem jsme dostali další dva výtisky NOVA ET VETERA a jeden výtisk KURSU

Tyto knihy jsou k zapůjčení pouze prezenčně ( v prostorách knihovny)

Další výraznou osobností z regionu je vnučka Josefa Floriana Magdalena Křenková-Florianová, autorka básní, obrazů a grafik, učitelka angličtiny, webdesignérka, fotografka a také ilustrátorka , např. knihy Vánoční pohádky a povídky.

Autorem textu této knihy je Jaroslav Olšava, vlastním jménem Jaroslav Moštěk , rodák z Nové Říše, katolický kněz a spisovatel. Tuto knihu najdete v našem stálém fondu.

V našem stálém  fondu najdete také výbor z celoživotní tvorby dalšího autora, který má vztah ke kraji Vysočina, a to     "Ó každý na svůj vrub..."  Jana Zahradníčka 

Výraznou osobností je bezesporu Ivan Martin Jirous ("Magor"). Z jeho tvorby najdete v naší knihovně zatím sbírku Magor dětem, kterou ilustracemi doprovodila jeho dcera Marta Jirousová - Veselá. Jeho druhá dcera Františka Jirousová je autorkou románů Velmi vzdálený oheň a Vyhnanci. Tento román, oceněný v roce 2011 cenou Jiřího Ortena, najdete také v naší knihovně.

Další osobnosti a jejich díla se pokusíme postupně přidat...